W związku z tegorocznymi obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Regionalne w Dębicy wraz z Miastem Dębica, organizuje w dniu 5 marca br. konferencję historyczną dla młodzieży pt. Piętno Sybiru. Losy żołnierzy Obwodu AK Dębica po akcji „Burza”. Jej celem będzie przedstawienie młodym ludziom wydarzeń jakie rozegrały się jesienią 1944 r. na ziemi dębickiej, kiedy NKWD przy pomocy UB dokonało aresztowań wśród żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, po czym deportowało ich - jako jeńców - do łagrów sowieckich w głębi ZSRR. Temat „wyklętych” w pasie frontowym polskich żołnierzy, przedstawiony zostanie na szerokim tle polityki prowadzonej przez sowietów i władzę komunistyczną na ziemiach polskich podczas ofensywy Armii Czerwonej w 1944 r. Treść wykładową wzbogacą poruszające wspomnienia więzionych na Syberii i ich rodzin.
Już dziś pragniemy zaprosić zainteresowaną młodzież z Państwa szkoły wraz z nauczycielem w liczbie do 30 osób, do Domu Kultury „Śnieżka”, w dniu 5 marca, o godz. 11.00. Czas trwania konferencji przewidziany jest do godz. 13.10 Serdecznie zachęcamy, aby z zaproszenia mogła skorzystać młodzież zainteresowana historią, przygotowująca się do matury z historii bądź konkursów. Treści referatów niewątpliwie wzbogacą zasób wiedzy uczniów i będą wsparciem w pracy nauczycieli. Prosimy o zgłoszenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do końca lutego, wraz z informacją o liczbie uczniów i osobie, która sprawować będzie opiekę.