Konferencja, którą zorganizowaliśmy wspólnie z Miastem Dębica i Miejskim Ośrodkiem Kultury, odbyła się 8 marca, w Domu Kultury „Śnieżka”.

Stanowiła historyczną część tegorocznych miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Okoliczność tradycyjnie obchodzonego także w tym dniu święta kobiet sprzyjała temu, aby tegoroczną tematykę poświęcić wyjątkowym kobietom, oddanym służbie ojczyźnie, własnemu powołaniu i pomocy drugiemu człowiekowi, które w powojennej rzeczywistości komunistycznej nie porzuciły swych ideałów i nie pozwoliły się złamać totalitarnemu systemowi. Konferencja utrzymana była w klimacie wieczornicy a jej głównym adresatem była młodzież szkół średnich. Uczestnicy wysłuchali czterech gawęd historycznych, zaprezentowanych przez prelegentów. Maciej Małozięć, wiceburmistrz i Prezes Środowiska 5 psk AK przedstawił sylwetki trzech kobiet walczących w konspiracji w czasie wojny i po jej zakończeniu: Cecylii Łopuskiej, Jadwigi Lazarowicz, Emilii Marszałek. Siostra Agnieszka Skrzypek ze Zgromadzenia S. Służebniczek BDNP opowiedziała o niezwykłej postaci Marii Dmochowskiej, organizatorki tarnowskiego Caritasu. Gawędę o kobietach szlachetnego stanu: Maria Balko i Helenie Jabłonowskiej opowiedział Marian Matkowski z Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie, a Tomasz Czapla, dyrektor naszego Muzeum przedstawił sylwetkę pisarki, nauczycielki i konspiratorki, Walerii Szalay- Groele. Program wzbogaciły piękne recytacje i pieśni w wykonaniu Grupy Artystycznej SAFO, działającej pod kierunkiem P. Dominiki Migoń- Madura, w Miejskim Ośrodku Kultury.

niezl4-1024x6830
niez7-1024x683