22 lutego to dla skautów i harcerzy na całym świecie dzień wyjątkowy, w którym dla upamiętnienia rocznicy urodzin sir Roberta Baden Powella, twórcy skautingu, i jego żony Olivii Baden Powell – Naczelnej skautki świata, już od 1926 r. obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej.

Także dębiccy harcerze od wielu lat, w tym dniu pozdrawiają się i spotykają w szerokim gronie, na uroczystych zbiórkach. Z tej okazji planowana w Muzeum „wędrówka pokoleń” przeniosła nas na biwak Hufca ZHP Dębica organizowany w Podgrodziu, gdzie spotkaliśmy się z harcerzami na kominku w niecodziennym i wyjątkowo szerokim gronie. Towarzyszyli nam dawni skauci i harcerze dębiccy z pierwszych drużyn, spośród których pierwsza powstała w 1911 r. przyjęła imię Mieczysława Romanowskiego, poety i powstańca styczniowego. Historyczna gawęda przeniosła uczestników w przeszłość dębickiego harcerstwa, a wędrówce tej towarzyszyły pamiątki i fotografie ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Dębicy. Wyjątkowe miejsce poświęcono harcerkom, których pierwsza drużyna w Dębicy imieniem Emilii Plater, powstała sto lat temu, w 1923 r. To pierwsze tak wielopokoleniowe spotkanie harcerek i harcerzy, które -mamy nadzieję- znajdzie kontynuację w przyszłości.