Czar kobiecego drobiazgu

8 III - 31 VIII 2012 r.

8 marca w Muzeum Regionalnym miał miejsce wernisaż wystawy czasowej "Czar kobiecego drobiazgu".

suknia

Wystawa, której trzon pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej jest prezentem naszego muzeum dla Pań, które w tym dniu obchodziły swoje święto. Na ekspozycję składa się około czterysta przedmiotów będących akcesoriami mody kobiecej drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku.  Kobiety od zawsze używały wszelkiego rodzaju ozdób, które służyły im do podkreślenia własnej urody.

precozja

Począwszy od strojów, a skończywszy na guziczkach. Tego typu artefakty są właśnie bohaterami obecnej wystawy. Każdy z bliska będzie mógł się rozkoszować urokiem koroneczek, torebek, flakoników czy też różnych odmian biżuterii. Przemyskie zbiory zostały wzbogacone o przedmioty pochodzące z własnych zbiorów Muzeum Regionalnego, jak również przez depozyty od mieszkańców Dębicy, za co im serdecznie dziękujemy. Ekspozycja będzie czynna do końca okresu wakacyjnego.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog opracowany przez znawczynię tematu panią Dorotę Zahel, kustosza Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, która jest równocześnie komisarzem wystawy.